Πολιτική

13 Ιουνίου 2019 23:03

Οι υποψήφιοι του ΜέΡΑ25

Text to Speech

Ο Γιάνης Βαρουφάκης θα είναι υποψήφιος στη Β' Πειραιά και στο Ηράκλειο Κρήτης…

Οι υποψήφιοι του ΜέΡΑ25

Εγκρίθηκε από την Πολιτική Γραμματεία του ΜέΡΑ25 η υποψηφιότητα 100 νέων υποψηφίων βουλευτών που θα στελεχώσουν τα ψηφοδέλτια του ΜέΡΑ25 σε όλη την Ελλάδα στις εθνικές εκλογές της 7ης Ιουλίου, σύμφωνα με ανακοίνωση του κόμματος.

Ο γραμματέας του κόμματος Γιάνης Βαρουφάκης θα είναι υποψήφιος στη Β' Πειραιά και στο Ηράκλειο Κρήτης.

Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας συμμετέχουν μεταξύ άλλων η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών Πέπη Ρηγοπούλου, η ερμηνεύτρια Νένα Βενετσάνου, ο συγγραφέας Γιώργος Μανιώτης, ο δημοσιογράφος Τάκης Μίχας και ο λυράρης Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης.

Στην Α' Πειραιά είναι υποψήφια η Δανάη Στράτου, στην Α' Αθήνας ο σκιτσογράφος Στάθης Σταυρόπουλος, στη Β1 Αθήνας ο ηθοποιός Κλέων Γρηγοριάδης, στη Β2 Αθήνας ο περιβαλλοντολόγος Κρίτων Αρσένης και στη Β3 Αθήνας η Σοφία Σακοράφα.

ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

  • Πέπη Ρηγοπούλου, Ομότιμη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Νένα Βενετσάνου, Μουσικός - Ερμηνεύτρια
  • Γιώργος Μανιώτης, Θεατρικός συγγραφέας
  • Τάκης Μίχας, Δημοσιογράφος
  • Λίτσα Αλεξάκη, Εργαζόμενη στον τομέα της καθαριότητας, Συνδικαλίστρια, Κοινωνική Ακτιβίστρια
  • Αντώνης (Ψαραντώνης) Ξυλούρης, Μουσικός - Λυράρης
  • Αλέξανδρος Μπίστης, Πολιτικός Επιστήμονας - Ιστορικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ

ΔΡΑΜΑ

  • Τογγιαλίδης Νικόλαος, Διοικητικός - λογιστής

ΞΑΝΘΗ

  • Παπαδούδης Αντώνης, Επιχειρηματίας

ΚΑΒΑΛΑ

  • Νάνος Κώστας, Λογιστής

ΡΟΔΟΠΗ

  • Μπουλμπούλ Αλή, Φοιτητής

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΗΜΑΘΙΑ

  • Τορναζάκη Αθηνά, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  • Χρήστου Λίνα, Σύμβουλος ERP Εφαρμογών
  • Ορφανίδης Βασίλης, 'Ανεργος
  • Παπαϊωάννου Παναγιώτης, Συνταξιούχος

ΠΙΕΡΙΑ

  • Παπούλια Κερασιά, Ακτιβίστρια της Αγροοικολογίας - Μικροαγρότισσα
  • Κουτσουράς Σωτήρης, Αρτοποιός

ΠΕΛΛΑ

  • Δουρδουμπάκης Γεώργιος, 'Ανεργος
  • Τούσιας Λεωνίδας, Διαχειριστής της σελίδας «Εδεσσαϊκός Κόσμος»

ΣΕΡΡΕΣ

  • Γιάντσιος Γιάννης, Δικηγόρος
  • Δαγκούλης Χρήστος, Αγρότης
  • Αγιαννίδου Χριστιάνα, Έκπαιδευτικός
  • Φλώρου Σοφία, Δασκάλα χορού

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

  • Σόφτση Μαρία, Αφηγητρια, performer,χορογραφος
  • Χουχούτας Νικήτας, Ξενοδόχος/Τουριστικός πράκτορας

Α' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

  • Βέργουλας Γιώργος, Συνταξιούχος ιατρός
  • Παππής Νίκος, Γεωπόνος - Εκπαιδευτικός
  • Ρεφανίδης Γιάννης, Ακαδημαϊκός
  • Κοτσιάνης Στέφανος, Ελεύθερος επαγγελματίας
  • Ρόκος Βασίλης, Επιχειρηματίας
  • Γεωργιάδου Ελένη, Λογίστρια
  • Γραμματικοπούλου Χριστίνα, SoMe manager/ιδιωτική υπάλληλος
  • Παθιάκη Δέσποινα, Χημικός

Β' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

  • Αδάμου Κωνσταντίνα, Ιστορικός - Φιλόλογος
  • Μήτσιου Ειρήνη, Σύμβουλος επιχειρήσεων
  • Στεφάνου Κυριακή, Οικονομολόγος - Εμψυχώτρια - Σκηνοθέτης
  • Γκιβιζίνης Νίκος, 'Ανεργος
  • Γκιουλαμέτης Περικλής, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

  • Μόσχος Θωμάς Επιχειρηματίας (Κάθετη μονάδα παραγωγής γαλακτοκομικών προϊόντων)

ΦΛΩΡΙΝΑ

  • Βελιάνη Μαρία, Επιχειρηματίας, Εμπόριο ξυλείας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΥ

ΑΡΤΑ

  • Τσαμπάς Ευάγγελος, Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Ηλεκτρονικών Μηχανών Γραφείου

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

  • Βακολίδης Νίκος, Ορθοδοντικός
  • Λάμπρης Χρήστος, Οδηγός Βουνού, Στέλεχος τουρισμού υπαίθριων δραστηριοτήτων
  • Λιούτα Λαμπρινή, Αθλήτρια Τριαθλου

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

  • Παππάς Αθανάσιος (Σάκης), Ελεύθερος επαγγελματίας

ΠΡΕΒΕΖΑ

  • Νίκου Ερωτόκριτος, Αγρονόμος, τοπογράφος, μηχανικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΜΑΓΝΗΣΙΑ

  • Βλάχος Γιάννης, Δικηγόρος
  • Καραδήμας Δημήτρης, Οικονομολόγος

ΛΑΡΙΣΑ

  • Νικολόπουλος Οδυσσέας, Χημικός Μηχανικός, Υπάλληλος στην Εταιρεία Παροχής Αερίου Θεσσαλίας
  • Φοινικιάδης Μιχαήλ, Καθηγητής φυσικής αγωγής
  • Ιωάννου Διαμάντω-Αναστασία, Μαθηματικός και Πιανίστα

ΤΡΙΚΑΛΑ

  • Γιαννούλης Δημήτρης, Τραπεζικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

ΚΕΡΚΥΡΑ

  • Βεντούρας Νίκος, Αρχιτέκτονας λογισμικού και σκηνοθέτης ντοκυμαντέρ
  • Σαββανής Σπύρος, Δικηγόρος

ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ

  • Μαρούλη Χριστίνα, Καθηγήτρια χορού

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

  • Μπλέτσα Αριστούλα, Μοριακή βιολόγος

ΛΕΥΚΑΔΑ

  • Κακλαμάνης 'Αγγελος, Διερμηνέας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΧΑΪΑ

  • Πέττας Νικόλαος, Γεωπόνος
  • Παναγόπουλος Αριστοτέλης ('Αρης), Επιχειρηματίας
  • Τσαρτόλιας Χρήστος, Χειρουργός ορθοπεδικός
  • Αποστολοπούλου Ευαγγελία, Ψυχολόγος - Δικαστική Υπάλληλος
  • Καρδακάρη Όλγα, Δημοσιογράφος

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ

  • Νικολούδη Αγάπη, Ιατρός Βιοπαθολόγος

ΗΛΕΙΑ

  • Κανελλόπουλος Κώστας
  • Μητσοπούλου Ιωάννα Φωτεινή, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΒΟΙΩΤΙΑ

  • Δαβανέλος Μπάμπης, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Πλας Δημήτρης, Τραπεζικός
  • Ντάλλη Βιργινία (Ράνια), Δικηγόρος

ΦΘΙΩΤΙΔΑ

  • Κοτρώνης Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός - Χαρτογράφος - Εκδότης
  • Κωνσταντινίδη Πολυξένη (Τζένη), Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

ΑΡΓΟΛΙΔΑ

  • Γεωργόπουλος Ζούτας Δημήτρης, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΛΑΚΩΝΙΑ

  • Κακαλέτρη Ζαφειρία, Οδοντίατρος

ΑΡΚΑΔΙΑ

  • Γαβράς Δημήτρης, Επιχειρηματίας, δημοτικός σύμβουλος δήμου Γορτυνίας
  • Γκάρτζος Δημήτρης, Ηλεκτρολόγος μηχανικός - οινοποιός

ΜΕΣΣΗΝΙΑ

  • Αλεξόπουλος Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος - μηχανολόγος μηχανικός
  • Κυβέλος Βασίλης, Αγρότης
  • Σαρδέλη Μαρία, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΚΥΚΛΑΔΕΣ

  • Σκαγιάς Δημήτρης
  • Σταυριανός Μάνος
  • Παντελαίου Τόνια

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ

  • Βογιατζής Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών
  • Κανετάκης Γιώργος, Λογιστής
  • Μπαράκας Θανάσης

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

ΧΑΝΙΑ

  • Τριαντάφυλλος Νίκος, Διευθυντής Πωλήσεων
  • Γιαννουλάκη Αθηνά, Πρόεδρος εργαζομένων δήμων Νομού Χανίων

ΡΕΘΥΜΝΟ

  • Ταταράκης Γιώργος, (συνταξιούχος) Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  • Λιάπης Δημήτρης, Διεθνολόγος - επαγγελματίας τουρισμού
  • Λογιάδης Γιώργος, Οικονομολόγος
  • Λουλουδάκης Απόστολος, Οικονομολόγος
  • Μαραγκάκης Σπύρος, Οικονομολόγος - Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  • Κατσούλη Ελευθερία, Διοικητικός υπάλληλος
  • Τσουκαλά Αικατερίνη, Διεθνολόγος - Αμυντικός Αναλυτής

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Α' ΠΕΙΡΑΙΑ

  • Χαραλαμπάκης Γιάννης, Φαρμακοποιός
  • Ζουγανέλη Παναγιώτα (Πόλα), Κοινωνιολόγος, κοινωνική λειτουργός, πρώην ιπταμένη συνοδός Ολυμπιακής Αεροπορίας
  • Στράτου Δανάη Εικαστικός, γλύπτρια

Β' ΠΕΙΡΑΙΑ

  • Βαρουφάκης Γιάνης
  • Σιδέρης Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Μανταμαδιώτης Στυλιανός, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

  • Δρόσος Δημήτριος, Φυσίατρος, Νευροφυσιολόγος
  • Καλδίρης Βασίλης, Συγγραφέας - Κατασκευαστής Εκκλησιαστικών Τέμπλων
  • Μητραλέξης Σωτήρης, Πανεπιστημιακός
  • Μπαϊράμης Παναγιώτης, Προγραμματιστής
  • Πετρίτη Ευαγγελία (Λίνα), Ελ. Επαγγελματίας
  • Σπετσιώτη Ελένη, Θεατρολόγος

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

  • Αντωνόπουλος Διονύσης, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Καλοκαιρινός Σάββας, Κοινωνικός λειτουργός

Α ‘ ΑΘΗΝΑΣ

  • Κλημόπουλος Αλέξανδρος, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  • Μπούρας Κων/νος, Οικονομολόγος/Ιδ.Υπάλληλος
  • Σταυρόπουλος Στάθης, Σκιτσογράφος
  • Βρεττού Ντέπυ Ραδιοφωνική παραγωγός
  • Καρακίτσου Μαρία, Ηθοποιός
  • Μποτονάκη Μαρία, Σχεδιάστρια Κοσμημάτων

Β1 ΑΘΗΝΑΣ

  • Αθανασίου Ηλίας, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ
  • Γούλας - Ζαχαρός Σέργιος-Στέργιος, Ιδιωτικός υπάλληλος
  • Γρηγοριάδης Κλέων, Ηθοποιός
  • Έντμαν Έρικ Μιλτιάδης, Πολιτικός Κοινωνιολόγος
  • Καγκελάρης Παναγιώτης, Συνταξιούχος Διπλωμάτης
  • Παπαδάκης Γιώργος, Ιδ. Υπάλληλος
  • Σουλιώτης Βασίλης, Εκπαιδευτικός
  • Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Εκπαιδευτικός
  • Γέμελα Ευαγγελία, Ιδιωτική υπάλληλος
  • Μπάρνεϋ Μαθιουδάκη Δομινίκη - Αικατερίνη, Συνταξιούχος Ακόλουθος Τύπου

Β2 ΑΘΗΝΑΣ

  • Αρσένης Κρίτων, Περιβαλλοντολόγος - Βιοκαλλιεργητής
  • Δαλακούρας Κώστας, Επιχειρηματίας
  • Κουντουράκης Κων/νος, Ιδιωτικός Υπάλληλος
  • Λεβεντίδης Ιωάννης, Πανεπιστημιακός
  • Πανταζής Βασίλης, Πανεπιστημιακός
  • Χουλιάρας Κωνσταντίνος, Εκπαιδευτικός
  • Βουβουλούδα Ελένη, Στέλεχος ΑΔΜΗΕ

Β3 ΑΘΗΝΑΣ

  • Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, Γιατρός, ειδικευόμενος εσωτερικής παθολογίας
  • Κορλιές Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος (Courier)
  • Μπαϊρακτάρης Γιάννης, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  • Παπαδόπουλος Νίκος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  • Σαριμανώλης Μάρκος, Συγγραφέας
  • Συρανίδης Κων/νος, Ξενοδοχοϋπαλληλος
  • Τσιρταβής Γρηγόρης, Μηχανικός
  • Ανδρεάδη 'Αννα, γλύπτρια
  • Λιούτα Ιωάννα, Ελέγκτρια Ανωνύμων Εταιριών
  • Πλατή Ρεγγίνα Αγάπη, Πρώην Τραπεζικό Στέλεχος
  • Σακοράφα Σοφία, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής
  • Χόρτη Καίτη, Συγγραφέας